Copyright © 2018-2021  Azeroth.pl - POLSKI SERWIS UNIWERSUM WARCRAFTA

MENU

World of Warcraft Ostatni Strażnik - RECENZJA
02 lipca 2019

Już jutro swoją premierę będzie mieć kolejna książka z serii Blizzard Legends "World of Warcraft: Ostatni Strażnik" pióra Jeffa Grubba. Jest to drugie wydanie tej książki w Polsce i tym razem tłumaczona była przez Dominikę Repeczko. Od pierwszego wydania minęło 15 lat i ciężko już było dostać egzemplarz, a jak już się trafił to drogi. Z pomocą jednak przychodzi wydawnictwo Insignis

 

 

Lektura przenosi nas do czasów, kiedy władcą Wichogrodu był jeszcze Llane Wrynn dziadek obecnie panującego Anduina. Jednak to nie on jest głównym bohaterem tej historii a młody i utalentowany mag pochodzący z Dalaranu Khadgar. Zostaje on wysłany przez Kirin Tor do wieży Karazhan, aby zostać uczniem potężnego i tajemniczego Medivha tytułowego Ostatniego Strażnika... taka była oficjalna wersja. Khadgar mimo młodego wieku zdążył już w dosyć zaawansowanym stopniu opanować sztukę magii, co miało pomóc mu w poznaniu sekretów Medivha, które tak bardzo interesowały Kirin Tor. 

 

Kadr z filmu "Warcraft: Początek" - Karazhan

 

Gdy Khadgar został formalnie mianowany uczniem Medivha ten zaczął zabierać go na różne misje. W trakcie jednej z nich spotykają pierwsze grupy Orków, które przybyły z Draenoru. W innej z kolei dowiadują się o serii niewyjaśnionych morderstw członków Rady Tirisfal. Członkowie tej grupy to magowie, którzy właśnie byli bardzo zainteresowani Medivhem. Kto za tym wszystkim stoi? Co łączy pomordowanych magów i najazd Orków na Azeroth? 

 

W "Ostatnim Strażniku" autor przybliżył nam sylwetki Medivha i Khadgara w dosyć ciekawy sposób. Pokazano ich wzajemne relacje. Właściwie sporo ważnych informacji zostało w tej książce zawarte, np. wyjaśniono okoliczności, w których Medivh zapadł na wieloletnią śpiączkę czy te, które sprawił, że Khadgar wygląda, jak staruszek, chociaż jest bardzo młody.

 

Przedstawiono tu także jeden z największych pojedynków w całym Azeroth, w którym Egwina pokonała awatar Sargerasa. Dowiadujemy się też dlaczego było to pyrrusowe zwycięstwo... 

 

Sargeras w World of Warcraft

 

Niektórzy na pewno będą mieli problem z polskimi tłumaczeniami nazw własnych, ponieważ polscy fani są przyzwyczajeni do tych angielskich. World of Warcraft nigdy nie był dostępny w naszym języku a z kolei Warcraft III był tłumaczony nieco inaczej. Nie ujmuję to jednak tej pozycji w żaden sposób według mnie. Książkę czyta się naprawdę bardzo dobrze. Można odczuć ten specyficzny klimat "pierwszych wojen". Zagorzali fani Warcrafta na pewno wiedzą co mam na myśli! 

 

Okładka jest odnowioną wersją tej z pierwszego wydania. Książka ma miękką oprawę, zatem nie obciąży plecaka czy torebki zbędnym ciężarem ;-) 

OBOWIĄZKOWA LEKTURA KAŻDEGO FANA UNIWERSUM WARCRAFTA!

AZEROTH.PL POLECA!

 


AUTOR: Shovello

POPRAWKI: Kramkou

 POLUB NAS NA FACEBOOKU! BĄDŹ NA BIEŻĄCO! 

TO TEŻ CIĘ POWINNO ZAINTERESOWAĆ: