MENU

LADY JAINA PROUDMOORE

 

 

 

W Battle of Dazar’alor Horda ma zaszczyt zmierzyć się z samą Lady Proudmoore. Jedną z najpotężniejszych magów świata Azeroth. Walka składa się z 3 faz, każda poprzedzony jest przez tzw. Intermission. Jest to dokładniej opisane poniżej. Jaina jest ostatnim bossem tego rajdu. 

FAZA PIERWSZA

 

W tej fazie walczymy z Jainą na okręcie wojennym Zandalari. 
 

 • Ice Shard – umiejętność, którą boss spamuje na tanka. Każde uderzenie nakłada na tanka kumulujące się osłabienie, Chilling Touch. Tankowie powinni się zmieniać co 10-12 kumulacji.

 

 • Chilling Touch – większość czarów Jainy będzie dawała kumulacje tego osłabienia. Zadaje ono obrażenia i zmniejsza szybkość poruszania się o 2% za kumulację. Trwa 20 sekund. Po zebraniu 20 kumulacji zostaniemy zamrożeni w bloku lodu (Frozen Solid), który będzie zadawał nam obrażenia co sekundę, przez 30 sekund. Aby temu zapobiec, rajd musi po prostu zniszczyć lodowy blok, w którym jesteśmy uwięzieni. Powinniśmy starać się jak najbardziej zminimalizować zbieranie kumulacji.

 

 • Avalanche – Jaina wybierze tanka i maksymalnie dwóch innych graczy i rzuci na nich czar Avalanche. Zaznacza to 7-jardowe pole, po którym porusza się gracz, aby co sekundę przez 5 sekund, zadać w tym miejscu ogromne obrażenia. Gracze z tym czarem powinni być w ciągłym ruchu, aby w momencie każdego uderzenia, być już za nim.

 

Inni gracze powinni zejść z drogi,

gdyż każdy, kto wejdzie na zaznaczoną lokację, otrzyma obrażenia od Avalanche.

 

 • Grasp of Frost – Jaina, co jakiś czas, wybierze gracza, któremu zada obrażenia i spowoduje na nich efekt Root na 8 sekund. Gracz będzie wtedy otrzymywał kumulację Chilling Touch co 2 sekundy. Healerzy powinni jak najszybciej użyć czaru Dispell na tych graczach.

 

 • Freezing Blast – boss skieruje się w stronę losowego gracza i zacznie ładować ten czar, następnie wystrzeli strumień lodu w miejsce, gdzie początkowo stał ten gracz, zadając obrażenia i odrzucając wszystkich na swojej drodze. Każdy powinien uniknąć tego czaru, patrząc, w którą stronę zwraca się Jaina.

 

 • Ring of Ice – po uzyskaniu przez bossa 100% energii, teleportuje się ona w losowe miejsce i zacznie ładować Ring of Ice. Po trwającym 7 sekund ładowaniu, Jaina zada ogromne obrażenia wszystkim w promieniu 30 jardów oraz zaaplikuje im Frozen Solid. Gracze znajdujący się dalej, zostaną zatrzymani w miejscu na 8 sekund, otrzymując delikatne obrażenia.

 

Można całkowicie tego uniknąć, poprzez stanie w Searing Pitch.

Najlepiej wejść w nie tuż przed skończeniem ładowania Ring of Ice.

 

 • Kul Tiran Fleet – 15 sekund po rozpoczęciu walki, a potem co minutę, nasz statek zostanie zaatakowany przez Kul Tiran. Ich statek będzie strzelał w nasz (Bombard), zadając obrażenia wszystkim w miejscu eksplozji oraz tworząc Searing Pitch

  Searing Pitch zadaje stale zwiększające się obrażenia każdemu, kto tam stoi, ale usuwa kumulacje Chilling Touch i chroni przed Ring of Ice. Searing Pitch może być usunięte ze statku poprzez wejście nań będąc celem czaru Avalanche. Powinniśmy usuwać je jak najczęściej, zostawiając zawsze przynajmniej jedno jako ochrona przed Ring of Ice. Kul Tiranie będą nas atakowali, dopóki nie odepchniemy ich używając Zandalari Ballistas. Gracz musi wejść z nimi w interakcje i strzelać w ich statek. Każdy atak jest równy 20% wytrzymałości ich statku. Po każdym strzale balista potrzebuje 10 sekund na przeładowanie. Jeśli Kul Tiranie zbombardują balistę, zacznie ona płonąć i będzie nieużyteczna. Avalanche pozwoli ugasić ogień i uzyskać dostęp do balisty.

 

 

Po zaatakowaniu nas przez statek Kul Tiran, dwa addy wskoczą na nasz statek.

 

Kul Tiran Marines, poprzez Set Charge, tworzą płonącą beczkę, która wybuchnie po 40 sekundach, zadając duże obrażenia i tworząc ścieżkę Searing Pitch. Musimy kliknąć beczkę, donieść ją do krańca statku i użyć dodatkowego guzika, aby wyrzucić ją przez burtę. Addy dodatkowo zaczną gonić losowych graczy i zadawać im obrażenia. Nie są one jednak jakieś duże, gracze nie muszą przed nimi uciekać, najlepiej ustawić się obok Jainy i pozwolić na zadawanie obrażeń grupowych.

 

Kul Tiran Marines

 

Jaina posiada jeszcze jedną ciekawą umiejętność – Ice Block. Używa jej w momencie, gdy my używamy Bloodlust. Sprawia to, że na 20 sekund jest odporna na wszelkie obrażenia. Dlatego nie warto odpalać tej umiejętności na początku walki.

 

INTERMISSION 1

 

Zaczyna się, gdy osłabimy Jainę do 60% życia. Wszystkie addy i statki Kul Tiran, jakie pozostały, znikną. 

Jaina teleportuje się ze statku, który osiądzie na lodowej mieliźnie. Zacznie się krótki filmik, po nim będziemy mogli zejść ze statku na lodową arenę.

 

Gdzieś w jej środku stoi Jaina, ładuje czar Howling Winds, który znacznie ogranicza naszą widoczność. Oprócz tego będzie wysyłać w nas Glacial Shards, które zadają obrażenia i natychmiast aplikują Frozen Solid. Musimy ich unikać, chociaż przy ograniczonej widoczności może być to trudne. Inną umiejętnością do unikania jest Blistering Tornado, które zada duże obrażenia i odrzuci nas przy kontakcie. Naszym zadaniem jest dobiec do Jainy i przerwać Howling Winds, wtedy Intermission się zakończy.

 

Dobrym sposobem jest wysłać Rogue’a ze Sprintem i Cloak of Shadows, aby sam dobiegł do Jainy i przerwał czar.

 

FAZA DRUGA

 

W tej fazie walczymy z Jainą na zamarzniętym morzu. Stanie gdziekolwiek, da nam kumulację Chilling Touch. Czary Jainy, po dotknięciu ziemi, utworzą w danym miejscu Arctic Grounds. Stanie w nich nakłada nowe kumulacje w nasilonym tempie. Musimy ich unikać, aby ograniczyć kumulacje do minimum. Dobrze będzie trzymać rajd w zwartej grupce, aby ułatwić rozmieszczanie innych umiejętności w tej fazie.

 

 • Unexploded Ordnance – trzy beczki będą rozmieszczone w miejscu walki. Po zniszczeniu ich zaczną ładować Burning Explosion. Podczas ładowania, będą usuwały z nas kumulacje Chilling Touch oraz dawały efekt Warmth, dając nam odporność na otrzymywanie nowych kumulacji na 8 sekund. Po ładowaniu, trwającym 15 sekund, wybuchną, zadając dużo obrażeń i odrzucając nas. Musimy odejść wtedy od beczki, aby tego uniknąć. Przez cały czas, beczki będą skute lodem (Refractive Ice), to znaczy, że nie będziemy mogli ich zniszczyć. Będzie to możliwe tylko przez użycie Broadside.
   
 • Broadside – nad nami będzie znajdował się okręt Przymierza, co jakiś czas wybierając losowych graczy. Po 4 sekundach zadawania im obrażeń wybiorą lokację, w której gracz stał najpóźniej, by po chwili wysadzić ją atakiem Broadside. Wszyscy namierzeni gracze, powinni odejść od innych graczy oraz od beczek, aby wysadzenie miało miejsce w całkowicie pustym miejscu. Jeden gracz może pozostawić swój wybuch w pobliżu beczki, kiedy rajd ma już sporo kumulacji Chilling Touch (13-18). Mamy tylko 3 beczki na tę fazę, musimy obchodzić się z nimi oszczędnie.

 

Broadside

 

 • Siegebreaker Blast – co jakiś czas, losowy nie-tank, będzie wybrany jako cel tej umiejętności. Po 10 sekundach wybuchnie, zadając bardzo duże obrażenia i odrzucając wszystkich. Ten efekt zmniejsza się, im dalej gracz jest od rajdu. Dlatego każdy trafiony, musi uciec jak najdalej od reszty ekipy.
   
 • Ice Shard – ta umiejętność pozostaje, jednakże na pewno spowoduje na tankach Frozen Solid, jako że nie ma aż tylu źródeł na usuwanie kumulacji Chilling Touch.
   
 • Avalanche – nieco się różni od wersji z fazy pierwszej. Jest rzucane tylko na tanka i powoduje wystrzelenie kilku Hand of Frost. Po trafieniu gracza zatrzymuje go w miejscu na 8 sekund i dodaje kumulację Chilling Touch co 1 sekundę. Musimy unikać trafienia przez nie za wszelką cenę.
   
 • Glacial Ray – Jaina zwróci się w kierunku jakiegoś gracza i zacznie rzucać ten czar w jego stronę. Zadaje to bardzo dużo obrażeń co 0,5 sekundy. Każdy musi natychmiast uciec z miejsca, w które zwróciła się Jaina.
   
 • Icefall – boss zaznaczy pole, na które po chwili uderzy kometa, która prawdopodobnie zabije nasz rajd, jeśli będziemy stali w zasięgu jej rażenia. Co więcej, wystrzeli w prostej linii kilka mniejszych komet. Kierunek ich drogi będzie zaznaczony na polu rażenia przez dużą kometę. Musimy ich unikać.

 

Icefall

 

INTERMISSION 2

 

Po osłabieniu Jainy do 40% życia, przeteleportuje się ona na środek pola walki i zacznie, przez 60 sekund, ładować czar Flash Freeze. W tej części walki jest odporna na wszelkie obrażenia. Ten czar tworzy stale rosnące pole wokół bossa, które natychmiast aplikuje Frozen Solid, każdemu, kto wejdzie z nim w kontakt.

 

Po 60 sekundach Jaina zabije wszystkich będących pod wpływem Frozen Solid. Musimy jakoś uciec z pola rażenia tej umiejętności. Będzie to możliwe przez zniszczenie lodowej ściany, która znajduje się w północno-wschodniej części areny. Ma bardzo dużo życia, dlatego musimy użyć wtedy silnych cooldownów, eliksirów i Bloodlust.

 

Musimy zniszczyć ścianę, zanim Flash Freeze nas dopadnie. Po przejściu na drugą stronę Flash Freeze już nam nie zagrozi. Spotkamy tam natomiast adda – Jaina’s Tide Elemental. Będzie on rzucał na losowych graczy dystansowych Heart of Frost, który spowoduje, że wystrzelimy lód we wszystkich dookoła nas. Musimy odsunąć się wtedy od reszty rajdu. Co więcej, gdy pasek energii adda zapełni się, rzuci on Frost Nova, który zada obrażeni i zatrzyma nas w miejscu na 8 sekund.

 

Promień rażenia wynosi 12 jardów, dlatego każdy powinien odejść od adda, gdy jest bliski uzyskania 100 energii. W okolicy adda, zobaczymy skutego w lodzie Nathanosa Blightcallera.

 

Nie powinniśmy atakować bloku jego lodu, dopóki nie zabijemy adda. Po zabiciu adda, niszczymy blok lodu Nathanosa, uwalniamy go i wtedy Jaina rozpocznie ładowanie czaru Arcane Barrage. Będzie to tworzyło ciągle nowe pola na całej arenie, które po chwili będą wybuchać i zadawać ogromne obrażenia i odrzucać graczy. Musimy ich unikać, dobiec do Jainy, przerwać ten czar – rozpocznie się faza trzecia.

 

FAZA TRZECIA

 

W tej fazie Jaina dalej będzie używać Iceshard, Glacial Ray, Icefall. Umiejętności Broadside i Siegebreaker Blast również będą się pojawiać. Dodatkowo nie ma możliwości pozbycia się kumulacji Chilling Touch.

 

 • Crystalline Dust – nowa umiejętność, Jaina zwróci się w stronę tanka i zada mu duże obrażenia. Tank musi przy tej umiejętności stać tak, aby rajd stał za plecami Jainy.
   
 • Shattering Lance – każdy gracz, który będzie Frozen Solid, sprawi, że Jaina przyzwie Shattering Lance. Wystrzelą one w prostej linii, zadając obrażenia każdemu po drodze i potrójne obrażenia zamrożonej osobie. To najprawdopodobniej ją zabije, dlatego gracze dps muszą zdążyć, uwolnić zamrożoną osobę, zanim pociski ją trafią.
   
 • Prismatic Image – Jaina, co jakiś czas, przyzwie adda o takiej nazwie. Nie musi być tankowany. Replikuje ataki Jainy, Icefall, Glacial Ray i Shattering Lance. Musimy jak najszybciej zabić tego adda, aby jak najkrócej radzić sobie z dwukrotnie większą liczbą tych mechanik.

 

Walka zakończy się w momencie, gdy Jaina zostanie osłabiona do 5% życia.

 

Różnice w poziomie HEROIC:

 

FAZA PIERWSZA:

 

 1. Set Charge – wybucha po 15 sekundach, a nie 40.
 2. Bombard dodatkowo odrzuca graczy, których trafi. Może nawet wyrzucić ich ze statku, dlatego należy na to uważać.
 3. Ice Shard – każdy czar rzucony „pod rząd”, zwiększa obrażenia następnego. Aby to przerwać, należy najprawdopodobniej przerwać ładowanie któregoś z nich.
 4. Time Warp – Jaina użyje tego w fazie pierwszej, zwiększając swój Haste o 30%.

 

INTERMISSION 1:

 

 • Jaina teleportuje się w losowe miejsce, zamiast na środek areny.

 

INTERMISSION 2:

 

 • Water Bolt Volley – Elemental będzie ładował ten czar, zadając obrażenia wszystkim graczom. Powinien być bezwzględnie przerywany.

 

FAZA TRZECIA:

 

 • Orb of Frost – Jaina wyśle wolno poruszający się orb, w stronę losowego gracza. Po dotarciu do niego zada duże obrażenia i dużo kumulacji Chilling Touch. Ilość obu zmniejsza się, przez wchodzenie na drogę orba, przez innych graczy. Dlatego, kiedy tylko ta umiejętność się pojawia, powinniśmy wchodzić na drogę orba.

 

AUTOR: Shovello
POPRAWKI: Kramkou

ŹRÓDŁO: wowhead.com, youtube.com/fatbossTV

Battle of Dazar'alor

  Copyright © 2018-2020  Azeroth.pl - POLSKI SERWIS UNIWERSUM WARCRAFTA