Copyright © 2018-2021  Azeroth.pl - POLSKI SERWIS UNIWERSUM WARCRAFTA

MENU

CHRONOLOGIA KSIĄŻEK WEDŁUG LORE!

Zebranie wszystkich fabularnych publikacji z logiem Warcraft lub World of Warcraft na okładce wymaga zdobycia prawie 30 powieści, 22 albumów komiksowych i niezliczonej liczby publikacji elektronicznych. Osoby mające obsesję na punkcie kompletności do tego zbioru powinny włączyć jeszcze podręczniki do gier RPG, poradniki strategiczne, a nawet niektóre instrukcje. We wszystkich z nich znajdziemy opowiadania lub elementy narracyjne tworzące szerszy kanon.

 

Pominąłem książki, które są przedmiotami w grze, które jednak stanowią ważne źródło wiedzy o kanonie, bo obok Kronik to praktycznie jedyne źródło wiedzy o wydarzeniach między Wojną Starożytnych a Pierwszą Wojną

 


 

WARCRAFT SAGA

AUTOR: Chris Metzen, Alex Horley

KOMIKS

Krótki komiks opisujący narodziny Panteonu Tytanów, upadek Sargerasa oraz powstanie Płonącego Legionu. Pierwotnie można było go przeczytać w czasopiśmie World of Warcraft: The Magazine, które jest dziś praktycznie nie do zdobycia. Na szczęście przedrukowano go w książeczce World of Warcraft: Annual 2015, którą za niewielkie pieniądze można znaleźć na aukcjach internetowych.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: DAWN OF THE ASPECTS

KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!

 

 

 

AUTOR: Richard A. Knaak

POWIEŚĆ

 


 

DEATH FROM ABOVE 

AUTOR: Robert Brooks

OPOWIADANIE

Część historii rozgrywa się w czasach Imperium Mogu, czyli 15 tys. lat przed otwarciem Mrocznego Portalu. Jest to wprowadzenie do dodatku Mists of Pandaria.

 


 

  1. STUDNIA WIECZNOŚCI
  2. DUSZA DEMONA
  3. ROZBICIE

 

 

AUTOR: Richard A. Knaak

POWIEŚĆ

Autor dostał za zadanie opisanie wydarzeń znanych wcześniej z lakonicznego opisu z instrukcji w WarCraft III oraz mglistych wzmianek w dialogach bohaterów. Czy robotę wykonał dobrze – do tej pory nie ma zgody wśród fanów. Chociaż trzytomowa seria bardzo skrupulatnie opisuje pierwszą wielką wojnę mieszkańców Azeroth z siłami Sargerasa, Knaak nie powstrzymał się przed włączeniem w wydarzenia sprzed 10 tys. lat swoich ulubionych bohaterów, pochodzących ze „współczesności”. W efekcie bardziej niż zapis historyczny Wojny Starożytnych przypominają jedną z przygód w Jaskiniach Czasu. Do tej pory trwają dyskusje, czy wojny przebiegły kanonicznie zgodnie z wizją Knaaka, czy powieści przedstawiają alternatywną linię czasową.

 


 

THE FIRST GUARDIAN

AUTOR: Louise Simonson, Seung-hui Kye

MANGA

Historia opublikowana w piątym tomie Warcraft Legends.

 


 

THE WAR OF THE SHIFTING SANDS

AUTOR: Micky Neilson

OPOWIADANIE

Akcja rozgrywa się 975 lat przed otwarciem Mrocznego Portalu. Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: NARODZINY HORDY

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Rozpoczynająca się na 45 lat przed Pierwszą Wojną opowieść o wydarzeniach, które doprowadziły do zniewolenia Orków przez demony, masakry Draenei, budowy Mrocznego Portalu i wreszcie inwazji na Azeroth. Każdy rozdział zaczyna się od wstępu Thralla, który chronologicznie powstał prawdopodobnie po wydarzeniach z Władcy Klanów. Część retrospekcji sięga 13 tys. lat wstecz. Powieść kończy się na 26 lat po Pierwszej Wojnie, tuż przed dodatkiem The Burning Crusade.

 


 

A WARRIOR MADE

AUTOR: Christie Golden, In-Bae Kim

MANGA

Historia opublikowana w czwartym i piątym tomie Warcraft: Legends.

 


 

FAMILY VALUES

AUTOR: Aaron Sparrow, Troy Lewter

MANGA

Historia opublikowana w drugim tomie Warcraft: Legends.

 


 

WARCRAFT: DUROTAN

 

 

AUTOR: Christie Golden

 

POWIEŚĆ NIEKANONICZNA!!!
 

Jedna z dwóch powieści towarzyszących premierze filmu WarCraft, uwzględniająca zmodyfikowany, filmowy kanon. Umieszczam ją na liście, ze względu na jedynie niewielkie odstępstwa od kanonu, liczne nawiązania do Narodzin Hordy i Władcy Klanów oraz autorstwo Christie Golden, która w dużej mierze odpowiada za stworzenie historii Hordy. Durotan stanowi apokryficzne rozwinięcie historii Orków, które w miejscu, gdzie nie stoi w wyraźnej sprzeczności z oficjalnymi wydarzeniami, można traktować za swobodne rozwinięcie kanonu i biografii Durotana.

 


 

GUL'DAN AND THE STRANGER

AUTOR: Micky Neilson, Alex Horley

KOMIKS

Akcja rozgrywa się na alternatywnym Draenorze przed wydarzeniami z dodatku Worlords of Draenor. Może, ale nie musi, pokrywać się z kanoniczną historią. 

 


 

BLACKHAND

AUTOR: Robert Brooks, Alex Horley

KOMIKS

Akcja rozgrywa się na alternatywnym Draenorze przed Worlords of Draenor, mimo to według fabuły Legionu wydarzenia są kanoniczne, także dla głównej linii czasowej. Z drugiej strony, zamieszanie wprowadza drugi tom Kronik przedstawiająca wersję bliższą filmowej adaptacji.

 


 

BLOOD AND THUNDER 

AUTOR: Raphael Ahad, Alex Horley

KOMIKS

Akcja rozgrywa się na alternatywnym Draenorze przed Worlords of Draenor, mimo to drugi tom Kronik potwierdza, że historia jest z grubsza kanoniczna także dla głównej linii czasowej. 

 


 

BONDS OF BROTHERHOOD

AUTOR: Paul Cornell, Chris Metzen 

 

KOMIKS NIEKANONICZNY!!!
 

Przedstawia filmową wersję młodości Medivha, Lothara i Llane'a. Ze względu na udział w projekcie Chrisa Metzena umieszczam go na liście jako apokryficzne źródło, które tam, gdzie nie stoi w wyraźnej sprzeczności z oficjalnymi wydarzeniami, można traktować za swobodne rozwinięcie kanonu.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: OSTATNI STRAŻNIK

 

 

AUTOR: Jeff Grubb

POWIEŚĆ

Historia Pierwszej Wojny opowiadana z perspektywy Khadgara. Zmiany w chronologii w stosunku do kanonu dwóch pierwszych gier.

 


 

WARCRAFT: OFICJALNA POWIEŚĆ FILMU

 

AUTOR: Christie Golden

 

POWIEŚĆ NIEKANONICZNA!!!

 

Przedstawia filmową wersję wybuchu pierwszej wojny. Ze względu na autorstwo Christie Golden umieszczam ją na liście jako apokryficzne źródło, które tam, gdzie nie stoi w wyraźnej sprzeczności z oficjalnymi wydarzeniami, można traktować za swobodne rozwinięcie kanonu.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: FALE CIEMNOŚCI  

 

 

AUTOR: Aaron Rosenberg

POWIEŚĆ

Powieściowa adaptacja gry Warcraft II: Tides of Darkness

 


 

THE ANNALS OF THE GREAT ALLIANCE

AUTOR: Ed Dille, Eric Anthony Morman

SOLUCJA DO GRY

Fabularyzowany poradnik do kampanii Przymierza w Warcraft II: Tides of Darkness przedstawiający kolejne misje z perspektywy elfickiego skryby Milana. Opublikowany w Warcraft II: Tides of Darkness The Official Strategy Guide. Ze względu na liczne zmiany w kanonie, które nastąpiły po wypuszczeniu kolejnych odsłon Warcrafta, kanoniczność tej pozycji pozostaje dyskusyjna.

 


 

THE DOMINION OF LORDAERON

AUTOR: Ed Dille, Eric Anthony Morman

SOLUCJA DO GRY

Fabularyzowany poradnik do kampanii Hordy w Warcraft II: Tides of Darkness przedstawiający kolejne misje z perspektywy orczego skryby Utoka. Opublikowany w Warcraft II: Tides of Darkness The Official Strategy Guide. Ze względu na liczne zmiany w kanonie, które nastąpiły po wypuszczeniu kolejnych odsłon Warcrafta, kanoniczność tej pozycji pozostaje dyskusyjna.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: PRZEZ MROCZNY PORTAL

 

 

AUTOR: Christie Golden, Aaron Rosenberg

POWIEŚĆ

Powieściowa adaptacja Beyond the Dark Portal, czyli dodatku do Warcrafta II. Przedstawia skompresowaną wersje wydarzeń znanych z gry takich jak ponowne otwarcie Mrocznego Portalu, ekspedycji Przymierza na Draenor itd. Końcówkę historii odrobinę zmodyfikowało opowiadanie Tysiącletnia Wojna.

 


 

TRADE SECRETS OF A TRADE PRINCE

AUTOR: Gavin Jurgens-Fyhrie

OPOWIADANIE

Opowiadanie w formie biografii Gallywixa, napisanej w czasie Kataklizmu. Historia rozpoczyna się po Drugiej Wojnie. Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

WARCRAFT: DZIEŃ SMOKA

 

 

AUTOR: Richard A. Knaak

POWIEŚĆ

Opisuje pokłosie Drugiej Wojny i konfliktu na Draenorze oraz kładzie solidne fundamenty pod rozwijany później kanon (szczególnie mitologię Smoków i Krasnoludów). To także pierwsze pojawienie się kluczowych postaci takich jak Rhonin, Vereesa i Falstad.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: NIGHT OF THE DRAGON

KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!

 

AUTOR: Richard A. Knaak

POWIEŚĆ

Jest kontynuacją powieści Dzień Smoka, a także zapewnia wgląd w wydarzenia prowadzące do Wrath of the Lich King.

 


 

UNBROKEN 

AUTOR: Micky Neilson

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

WARCRAFT: WŁADCA KLANÓW

 

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Pokłosie Drugiej Wojny z perspektywy orków. To w zasadzie podstawa dla obecnej wizji tej rasy i Hordy. Fabuła początkowo miała zostać przedstawiona w grze przygodowej Lord of The Clans. Blizzard jednak porzucił ten projekt. Biografia Thralla okazała się jednak na tyle istotna dla Warcrafta III, że zaadaptowanie historii powierzono Christie Golden.

 


 

TYSIĄCLETNIA WOJNA

 

AUTOR: Robert Brooks

AUDIOBOOK I E-BOOK

Darmowe słuchowisko oraz jego transkrypcja w postaci e-booka, wprowadzające do dodatku Legion. Historia rozpoczyna się tuż po Warcraft II: Beyond The Dark Portal, by następnie trwać przez tytułowe tysiąc lat. Ze względu na umiejscowienie poza fizycznym światem i zawirowania czasowe związane z międzywymiarowymi podróżami bohaterów, dokładne umiejscowienie wydarzeń w chronologii jest niemożliwe. Z braku lepszego pomysłu zostawiam tutaj.

 


 

WARCRAFT: OF BLOOD AND HONOR

KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!

 

AUTOR: Chris Metzen

POWIEŚĆ

Pierwsza powieść z serii Warcraft. Historia opowiada o Tirionie Fordringu paladynie, który zawiera honorowy pakt z orkiem imieniem Eitrigg.

 


 

ROAD TO DAMNATION

AUTOR: Evelyn Fredericksen.

OPOWIADANIE

Historia upadku Kel’Thuzada. Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: ARTHAS - PRZEBUDZENIE KRÓLA LISZA

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Przedstawia znane wcześniej wydarzenia, ale z nowych punktów widzenia. Wiele wątków przeplata się z historiami Fal Ciemności, Przez Mroczny Portal, Dnia Smoka oraz gier Warcraft III i Wrath of The Lich King, tworząc spójną biografie Arthasa Menethila. Akcja rozpoczyna się około 3 lata po Pierwszej Wojnie i kończy 27 lat po zniszczeniu Wichrogrodu. 

 


 

ASHBRINGER 

AUTOR: Micky Neilson, Ludo Lullabi, Tony Washington

KOMIKS

Główny wątek rozgrywa się podczas Trzeciej Wojny. Prolog ma miejsce w trakcie Drugiej Wojny. 

 


 

DEATH KNIGHT

AUTOR: Dan Jolley, Rocio Zucchi

MANGA

Oś historii pokrywa się z fabułą Warcrafta 3, a późniejsze wydarzenia sięgają Wrath of The Lich King.

 


 

THE SUNWELL TRILOGY

AUTOR: Richard A. Knaak, Kim Jae-Hwan

MANGA

Oficjalna chronologia ze strony Blizzarda z 2007 roku umieszcza serię w roku 23, a więc dwa lata po The Frozen Throne i rok przed Cyklem Nienawiści.

 


 

A CLEANSING FIRE

AUTOR: Evelyn Fredericksen, Ryo Kawakami

MANGA

Historia opublikowana w piątym tomie Warcraft Legends.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: KRĄG NIENAWIŚCI

 

 

AUTOR: Keith R.A. DeCandido

POWIEŚĆ

Uzupełnia lukę między The Frozen Throne a World of Warcraft. Opowiada o trudnym pokoju między orkami z Durotaru a ludźmi z Theramore. Poza stosunkowo poboczną historią solidnie rozwija historię Aegwynn i Strażników Tirisfal. Najwcześniejsze retrospekcje osadzono na 800 lat przed Pierwszą Wojną.

 


 

THE WAR EFFORT

AUTOR: Nieznany

OPOWIADANIE

Wprowadzenie do Gates of Ahn'Qiraj.

 


 

THE THRILL OF THE HUNT

AUTOR: Troy Lewter, Qing Ping Mui

MANGA

Historia opublikowana w trzecim tomie Warcraft Legends.

 


 

BLOODSAIL BUCCANEER

AUTOR: Dan Jolley, Fernando Heinz Furukawa

MANGA

Obecność VanClefa sugeruje czas akcji między Warcraft III a World of Warcraft. Historia opublikowana w czwartym tomie Warcraft: Legends.

 


 

BLOOD OF THE HIGHBORNE

AUTOR: Micky Neilson

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

THE JOURNEY

AUTOR: Troy Lewter, Mi-Young No

MANGA

Historia opublikowana w pierwszym tomie Warcraft: Legends. Według dialogów akcja ma miejsce sześć lat po upadku Andorhal, a więc przed lub w trakcie The Burning Crusade.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: ILLIDAN

 

 

AUTOR: William King

POWIEŚĆ

Książka wydana jako wprowadzenie do dodatku Legion. W rzeczywistości stanowi adaptację fabuły The Burning Crusade, uzupełnioną o nowe wątki i perspektywę tytułowego bohatera.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: KOMIKS - TOM 1

AUTOR: Walter Simonson, Ludo Lullabi, Jim Lee, Sandra Hope

KOMIKS

Album zbierający pierwsze 7 zeszytów serii komiksowej Wildstorm. Wyjaśnia co działo się z zaginionym królem Varianem.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: KOMIKS - TOM 2

AUTOR: Walter Simonson, Jon Buran, Mike Bowden, Jerome K. Moore, Ludo Lullabi

KOMIKS

Album zbierający zeszyty 8-14 serii komiksowej Wildstorm. Kulisy powrotu Variana do Wichrogrodu i pokonania Onyxii.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: KOMIKS - TOM 3

AUTOR: Walter Simonson, Jon Buran, Mike Bowden, Jerome K. Moore, Ludo Lullabi

KOMIKS

Album zbierający zeszyty 5-21 serii komiksowej Wildstorm. Fabuła stopniowo zmierza w stronę Przebudzenie Króla Lisza. Pojawia się retrospekcja do czasów Pierwszej Wojny.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: KOMIKS - TOM 4

AUTOR: Michael Costa, Walter Simonson, Louise Simonson, Mike Bowden

KOMIKS

Album zbierający zeszyty 22-25 serii komiksowej Wildstorm. Fabuła skupia się na losach syna Garony i Medivha, Med’ana. Ze względu na niewielką popularność tej postaci, kolejne publikacje pod szyldem World of Warcraft konsekwentnie ignorowały te wydarzenia, lub wprost im zaprzeczały. Opisaną historię ignorują także Kroniki, zatem śmiało można uznać ją za NIEKANONICZNĄ.

 


 

SHADOW WING

AUTOR: Richard A. Knaak, Kim Jae-Hwan

MANGA

Wydano jedynie dwa z planowanych trzech tomów.

 


 

TRAG SAGA: FALLEN, FEAR, FIEND, FATE.

AUTOR: Richard A. Knaak, Jae-Hwan Kim

MANGA

Czteroodcinkowa historia nieumarłego Taurena, wydrukowana w czterech kolejnych tomach zbioru Warcraft: Legends.

 


 

AN HONEST TRADE

AUTOR: Troy Lewter, Nam Kim

MANGA

Historia opublikowana w pierwszym tomie Warcraft: Legends. Z fabuły nie wynika, kiedy osadzona jest akcja. Obecność Krwawych Elfów wskazuje na okres po The Burning Crusade.

 


 

BLOOD RUNS THICKER

Autor: Tim Beedle, Ryo Kawakami

MANGA

Wzmianka o Królu Liszu oraz czas wprowadzenia do gry Kerri Hicks pozwalają mniej więcej oszacować czas akcji. Historia opublikowana w czwartym tomie Warcraft: Legends.

 


 

IN THE SHADOW OF THE SUN

AUTOR: Sarah Pine

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons

 


 

MAGE

Autor: Richard A. Knaak, Ryo Kawakami

MANGA

Akcja rozgrywa się podczas Nexus War.

 


 

GLORY 

Autor: Evelyn Fredericksen

OPOWIADANIE

Wprowadzenie do Wrathgate.

 


 

HEART OF WAR

Autor: Sarah Pine

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: MALFURION

 

 

AUTOR: Richard A. Knaak

POWIEŚĆ

Akcja w książce rozpoczyna się niedługo po pokonaniu Króla Lisza. Rozwija postać Malfuriona oraz wątki Ysery i Szmaragdowego snu. Znajdziemy w niej także kilka odniesień do postaci Broxigara z Wojen Starożytnych. Kilka faktów na temat Xaviusa zostało zmodyfikowanych dodatku Legionie. Mimo to powieść pozostaje uznawana za kanoniczną.

 


 

DARK RIDERS

AUTOR: Michael Costa, Neil Googe

KOMIKS

Poboczna historia rozgrywająca się najprawdopodobniej pod koniec wojny w Północnej Grani.

 


 

CUT SHORT

AUTOR: Cameron Dayton

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons

 


 

PEARL OF PANDARIA

AUTOR: Micky Neilson, Sean Galloway

KOMIKS

Historia opisująca wydarzenia na Pandarii przed opadnięciem mgieł. Akcja ma miejsce przed Kataklizmem. 

 


 

THE JUDGMENT

AUTOR: Brian Kindregan

OPOWIADANIE

Pokłosie wydarzeń z Zalazane's Fall. Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

MILES TO GO

AUTOR: Grace Randolph, Erica Horita

MANGA

Dokładny czas akcji nie zostaje ujawniony. Z obecności Magathy możemy wydedukować, że wydarzenia mają miejsce między WoW: The Comic a The Shattering. Historię opublikowano w drugim tomie Warcraft: Legends.

 


 

MAGE

AUTOR: Paul Benjamin, Rocio Zucchi

MANGA

Akcja bezpośrednio poprzedza wydarzenia The Shattering: Prelude to Cataclysm.

 


 

THE SHATTERING: PRELUDE TO CATACLYSM

KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Książkowe wprowadzenie do dodatku Cataclysm. Szamani Azeroth wyczuwają nadchodzące zagrożenie, tymczasem Anduin poznaje od środka napięte relacje między krasnoludzkimi klanami. Według powieści Przymierze zaatakowało Blackrock Depths i zgładziło Dagrana Thaurissana, tym samym uznano za niekanoniczny jedną z serii zadań dla Hordy w grze. Wersję wydarzeń potwierdza trzeci tom Kroniki.

 


 

FIRE AND IRON

AUTOR: Matt Burns

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

SEEDS OF FAITH

AUTOR: Valerie Watrous

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

EDGE OF NIGHT

AUTOR: Dave Kosak 

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

CURSE OF THE WORGEN

AUTOR: Micky Neilson, James Waugh, Ludo Lullabi, Tony Washington

KOMIKS

Rozgrywa się na początku dodatku Cataclysm. Zawiera retrospekcje do czasów tuż po Wojnach Starożytnych.

 


 

LORD OF HIS PACK

Autor: James Waugh

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

AS OUR FATHERS BEFORE US

Autor: Steven Nix

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: WOLFHEART

KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!

 

 

AUTOR: Richard A. Knaak

POWIEŚĆ

Historia przedstawiona z perspektywy Variana. Zadaniem książki jest także nakreślenie nowej grywalnej rasy Worgenów.

 


 

BLOOD OF OUR FATHERS

Autor: Dan Arey

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.

 


 

PROPHET'S LESSON

Autor: Marc Hutcheson

OPOWIADANIE

Część cyklu World of Warcraft: Paragons.


 

WORLD OF WARCRAFT - THRALL: TWILIGHT OF THE ASPECTS

KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA WYDANA W POLSCE!

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Pokłosie wydarzeń z dodatku Cataclysm z perspektywy Thralla. Istotne nawiązania do Władcy Klanów i ważne źródło wiedzy na temat Smoków. Wprowadzenie do kanonu Aggry i początek wątku romansowego między nią a Thrallem. 

 


 

CHARGE OF THE ASPECTS

AUTOR: Matt Burns

OPOWIADANIE

Wprowadzenie do aktualizacji 4.3.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: WĘDROWIEC - WSZYSTKIE CZĘŚCI

 

 

AUTOR: Pierwsze dwie części napisał Greg Weisman, natomiast trzecia część jest działem Madeleine Roux 

POWIEŚĆ

Poboczna historia niezwiązana bezpośrednio z wydarzeniami z gry. Nigdzie w książce nie pada konkretna data, ale na podstawie opisów można wyciągnąć wniosek, że przygody Aramara Thorne'a mają miejsce na krótko przed zakończeniem dodatku Cataclysm. Pada m.in. wzmianka o dostawach do Theramore, a Ukorz Sandscalp wciąż żyje. Z drugiej strony marynarze w powieści posiadają mapy z lokacją Pandarii, co można potraktować jako niewielką nieścisłość lub sugestię, że położenie wyspy było znane przynajmniej niektórym, przed jej oficjalnym odkryciem.

 


 

QUEST FOR PANDARIA

AUTOR: Sarah Pine

OPOWIADANIE

 


 

LI LI'S TRAVEL JOURNAL

AUTOR: Nieznany

OPOWIADANIE

Akcja rozgrywa się po wydarzeniach z Quest for Pandaria.

 


 

THE TRIAL OF THE RED BLOSSOMS

Autor: Cameron Dayton

OPOWIADANIE

 


 

WORLD OF WARCRAFT: JAINA PROUDMOORE - WICHRY WOJNY

 

 

Autor: Christie Golden

POWIEŚĆ

Fabuła uzupełnia narrację między pokonaniem Śmiercioskrzydłego a rozpoczęciem wojny z Garoshem. Kluczowym wydarzeniem jest zniszczenie Theramore.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: VOL'JIN - CIENIE HORDY

 

 

AUTOR: Michael Stackpole

POWIEŚĆ

Akcja rozgrywa się w pierwszym etapie wojny na Pandarii, tuż po zamachu na Vol’jina.

 


 

BLEEDING SUN

AUTOR: Matt Burns

OPOWIADANIE

 


 

THE BLANK SCROLL

AUTOR: Gavin Jurgens-Fyhrie

OPOWIADANIE

Kontynuacja Trade Secrets of a Trade Prince.

 


 

THE STRENGTH OF STEEL

AUTOR: Raphael Ahad

OPOWIADANIE

 


 

OVER WATER

AUTOR: Ryan Quinn

OPOWIADANIE

 


 

THE UNTAMED VALLEY

AUTOR: Robert Brooks

OPOWIADANIE

 


 

THE JADE HUNTERS

AUTOR: Matt Burns 

OPOWIADANIE

 


 

WORLD OF WARCRAFT : ZBRODNIE WOJENNE 

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Epilog Mists of Pandaria i wstęp do Worlords of Dreanor. Ze względu na formułę (powieść opisuje proces sądowy), dużą część narracji stanowią retrospekcję minionych wydarzeń.

 


 

HELLSCREAM 

AUTOR: Robert Brooks

OPOWIADANIE

Bezpośrednia kontynuacja Zbrodni Wojennych. Część cyklu Savage World.

 


 

APOCRYPHA

AUTOR: Matt Burns

OPOWIADANIE

Część cyklu Savage World.

 


 

CODE OF RULE

AUTOR: Ryan Quinn

OPOWIADANIE

Część cyklu Savage World.

 


 

NIGHTBORNE: TWILIGHT OF SURAMAR

AUTOR: Ludo Lullabi, Matt Burns

KOMIKS

Fabuła zazębia się z wydarzeniami aktualizacji 7.2.0. 

 


 

THE TOMB OF SARGERAS

AUTOR: Robert Brooks

AUDIOBOOK

Wstęp do dodatku Legion. Przedstawia historie przybycia Gul'dana z alternatywnego Dreanoru na Strzaskane Wyspy. 

 


 

DARK MIRROR

AUTOR: Steve Danuser

OPOWIADANIE

Retrospekcje ataku Hordy na Quel'Thalas podczas Drugiej Wojny.

 


 

MAGNI: FAULT LINES

AUTOR: Ludo Lullabi, Matt Burns

KOMIKS

 


 

HIGHMOUNTAIN: A MOUNTAIN DIVIDED

AUTOR: Robert Brooks, David Kegg

KOMIKS

 


 

ANDUIN: SON OF THE WOLF

AUTOR: Robert Brooks, Nesskain

KOMIKS

Wydarzenia rozgrywają się podczas aktualizacji 7.2. Komiks przedstawia także wizję dalekiej przyszłości. 

 


 

JAINA: REUNION

AUTOR: Andrew Robinson, Linda Cavallini, Emanuele Tenderini

KOMIKS

 


 

WINDRUNNER: THREE SISTERS

AUTOR: Steve Danuser, Christie Golden, Andrew Robinson, Antonio Bifulco, Sebastian Cheng

KOMIKS

Akcja dzieje się tuż przed dodatkiem Battle for Azeroth. W trakcie aktualizacji 7.3.5. Pojawiają się retrospekcje z czasów Zbrodni Wojennych i młodości bohaterek z nieokreślonego okresu sprzed wydarzeń znanych z Warcraft II

 


 

MAGNI: THE SPEAKER

AUTOR: Matt Burns, Katherine Chan

KOMIKS

 


 

WORLD OF WARCRAFT: CISZA PRZED BURZĄ

 

 

AUTOR: Christie Golden

POWIEŚĆ

Dramatyczny prequel do dodatku Battle for Azeroth.

 


 

ELEGIA ELEGY

AUTOR: Christie Golden

OPOWIADANIE

Kulisy tzw. Wojny Cierni, której skutkiem było spalenie Theldrassil opowiadane z perspektywy Przymierza. W druku tekst pojawił się po angielsku jako książka dołączona wraz z A Good War do kolekcjonerskiej edycji dodatku. Po polsku dostępny jest jako darmowy e-book.

 


 

A GOOD WAR

AUTOR: Christie Golden

OPOWIADANIE

Tak jak wyżej, tylko w tym przypadku opowiadanie jest z perspektywy Hordy.

 


 

MECHAGON 

Autor: Matt Burns, Miki Montlló

KOMIKS

 


 

A MOMENT IN VERSE

Autor: Madeleine Roux

OPOWIADANIE

 


 

WORLD OF WARCRAFT SHADOWLANDS: PRZEBUDZENIE CIENI

 

 

AUTOR: Madeleine Roux

POWIEŚĆ

Epilog Battle for Azeroth i prolog do Shadowlands. Fabuła rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z aktualizacji 8.3, a kończy tuż po walce Sylwany z Bolvarem pod Tronem Mrozu.

 


 

WORLD OF WARCRAFT: KRONIKA - TOM 1,2,3

 

AUTOR: Chris Metzen, Matt Burns, Robert Brooks

ILUSTROWANY ZBIÓR OPOWIADAŃ

 

Kroniki przedstawiają ogólna historie uniwersum. W języku polskim dostępne są na razie dwa pierwsze tomy, ale bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości zostanie wydany także trzeci. 

 


 

NIEJASNY CZAS WYDARZEŃ:

 

HOW TO WIN FRIENDS

AUTOR: Dan Jolley, Carlos Olivares

MANGA

Historia opublikowana w pierwszym tomie Warcraft: Legends. Z fabuły nie wynika, kiedy osadzona jest akcja. Klimatem najbardziej przypomina misje z klasycznego World of Warcraft.

 


 

WARRIOR: DIVIDED / WARRIOR: UNITED

AUTOR: Grace Randolph, Erica Horita

MANGA

Komiksy zamieszczone w drugim i piątym tomie Warcraft Legends.

 


 

CRUSADER'S BLOOD

AUTOR: Dan Jolley, Fernando Heinz Furukawa

MANGA

Historia opublikowana w trzecim tomie Warcraft: Legends.

 


 

I GOT WHAT YULE NEED

AUTOR: Christie Golden, Carlos Olivares.

MANGA

Historia opublikowana w trzecim tomie Warcraft: Legends.

 


 

NIGHTMARES

AUTOR: Richard A. Knaak, Rob Ten Pas.

MANGA

Historia opublikowana w piątym tomie Warcraft: Legends.

 


 

SMOKYWOOD PASTURES PRESENTS: A WINTER VEIL CAROL

AUTOR: Nieznany

OPOWIADANIE

Humorystyczne opowiadanie bożonarodzeniowe.

 


 

KOMPLETNIE POZA KANONEM:

 

SNOW FIGHT: A WARCRAFT TALE

Autor: Chris Metzen

ILUSTROWANA KSIĄŻECZKA

Książeczka dla dzieci, wprowadzająca najmłodszych do świata Azeroth. Napisana przez legendę Blizzarda Chrisa Metzena. Historia opowiada o śnieżnej bitwie między Varianem, Arthasem i Thrallem. 

 


AUTOR: GOTFAR IRONBEARD

REDAKCJA, OPRAWA GRAFICZNA: KRAMKOU