Copyright © 2018-2021  Azeroth.pl - POLSKI SERWIS UNIWERSUM WARCRAFTA

MENU

Lore: Galakrond i powstanie Smoczych Aspektów
09 maja 2019

Minęło wiele lat odkąd Tytani uwolnili Azeroth spod jarzma Starych Bogów. Życie na tym świecie znowu zaczęło się rozwijać, powstało mnóstwo nowych gatunków. A wśród nowych form życia pojawiły się także proto-smoki, które zamieszkiwały mroźną północ. Różniły się między sobą rozmiarami, niektóre nauczyły się pozyskiwać moc z żywiołów. Jednak żaden smok nie mógł się równać z potęgą Galakronda. Był największym smokiem, jaki wówczas żył. Był bardzo silny i brutalny, lecz także bardzo inteligentny. Cechy te sprawiały, że był znakomitym drapieżnikiem!

 


 

Jego ciało rosło, a jego apetytu nie dało się zaspokoić. Był tak głodny, że zaczął pożerać inne proto-smoki oraz takie, które niedawno zmarły. Gnijące szczątki smoków zajęły w końcu umysł i ciało Galakronda nekrotyczną infekcją. Jego kończyny się zniekształciły, a tuziny oczu zaczęły pokrywać jego ciało. Energia śmierci, którą emanował, ożywiała martwe stworzenia, tworząc armię abominacji proto-smoków. Wkrótce Galakrond i jego latający słudzy stali się postrachem Kalimdoru. Niestety inne proto-smoki nie były w stanie im się przeciwstawić.

 

Tyr był jednym ze Strażników, którzy na polecenie Tytanów mieli pilnować ładu na Azeroth. On jako pierwszy zauważył jakim niebezpieczeństwem jest Galakrond. Wezwał pozostałych Strażników i opowiedział im o wszystkim, nie był w stanie jednak ich zmotywować do działania. Wojna ze Starymi Bogami i odbudowa tego świata bardzo ich zmęczyły. Tyr był jednak inny. Przyrzekł chronić ten świat przed wszelkim złem i zamierzał słowa dotrzymać. Nie mógł pozwolić, aby magia śmierci Galakronda opanowała Azeroth. Potrzebował do tego sojuszników... 

 

Dołączyły do niego jedne z najmądrzejszych i najsilniejszych proto-smoków: 

 

  • Alexstrasza - która potrafiła miotać kulami ognia.
  • Neltharion - niesamowicie silny smok, którego ryk mógł kruszyć kości i kamienie.
  • Malygos -  smok ten potrafił ziać lodem.
  • Nozdormu - wywoływał burze piaskowe trzepotem swoich skrzydeł. 
  • Ysera - była wstanie wprowadzić przeciwnika w głęboki trans. 

 

Wspólnie z Tyrem wypowiedzieli wojnę Galakrondowi i jego spaczonej armii. Bitwa odbiła się echem pośród ośnieżonych szczytów Kalimdoru. Początkowo ataki nie były w stanie przebić się przez naturalny pancerz Galakronda. Jednak znaleźli oni jego słabe punkty, jakim były dodatkowe oczy i miękki przełyk. Wspólnymi siłami udało im się powalić Galakronda a miejsce, na które spadł nazwano Dragonblight na cześć tego wydarzenia.

 

Widoczne szczątki Galakronda w Dragonblight.

 

Jeszcze, gdy Tyr razem ze swoimi sprzymierzeńcami walczył ze spaczonymi smokami, pozostali Strażnicy poczuli wstyd i wyruszyli z pomocą. Ich odsiecz przybyła za późno, bo zagrożenie już zostało zażegnane. Tyr mimo wszystko ich nie potępił, ale zaczął przekonywać, że smoki powinny być Strażnikami Azeroth. Pomimo sprzeciwu Odyna Strażnicy zgodzili się oddać część swoich mocy.

 

Ra oddał moc swojego stwórcy Aman'Thula smokowi Nozdormu. Został więc on władcą czasu i od tamtego dnia był nazywany Ponadczasowym. 

 

 

Dobra i zawsze łaskawa Freya zawołała do swojej stwórcy Eonar, by ta obdarowała Alextraszę mocą dawania życia i mianowała ją jej głównym obrońcą. Alextrasza otrzymała także miano Królowej Smoków, nazywaną ją także Dawczynią Życia. 

 

 

Freya poprosiła także Eonar o pobłogosławienie młodszej siostry Alestraszy Ysery. Dostała ona władcę nad naturą. Ysera trzymała pieczę nad florą i fauną Azeroth ze Szmaragdowego Snu. Od tego dnia była znana jako Śpiąca. 

 

 

Strażnik Loken przekazał moc swojego stwórcy Norgannona smokowi Malygosowi, dając mu dostęp do nieskończonych wręcz zasobów magii tajemnej. Malygos od tamtej pory tytułowany był jako Tkacz Zaklęć.

 

 

Archaedas przekazał moc swojego stwórcy Khaz’Gorotha dla Nelthariona, dając mu władzę nad górami i jaskiniami ziemi. Był on uosobieniem siły Azeroth i jednym z najbliższych przyjaciół Alexstraszy. Nazwano go Strażnikiem Ziemi. 

 

Neltharion był głównym antagonistą dodatku Cataclysm (Deathwing).

 

Od tego dnia piątka wyjątkowych smoków była znana jako Smocze Aspekty. Strażnicy stworzyli smocze jaja, z których wykluło się pięć nowych gatunków smoków, każdy odpowiadał swojemu Aspektowi. Wybudowano także wieże tzw. Świątynie Wyrmrest. Wieża miała być sanktuarium smoczej kultury oraz miejscem, w którym mogli zebrać się i dyskutować o bieżących sprawach. Głównie miała symbolizować jedność Smoczych Aspektów. 

 

Świątynia Wyrmrest w Dragonblight.

 


AUTOR: Shovello

POPRAWKI: Kramkou

ŹRÓDŁO: WORLD OF WARCRAFT: CHRONICLE VOLUME 1

 POLUB NAS NA FACEBOOKU! BĄDŹ NA BIEŻĄCO! 

TO TEŻ CIĘ POWINNO ZAINTERESOWAĆ: