MENU

"CISZA PRZED BURZĄ": RECENZJA
02 sierpnia 2018

Cisza Przed Burzą opowiada o czasie względnego pokoju, który nastąpił po ostatecznym zwycięstwie nad Płonącym Legionem. Jednak tak jak tytuł wskazuje, jest to tylko chwilowy, ulotny pokój, który przerwie nieunikniona wojna. A przyczyny tego konfliktu poznamy w najnowszej książce. Jest to preludium do Battle for Azeroth i stanowi fabularny pomost między starym a nowym dodatkiem.

 

Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw Anduina Wrynna oraz Sylvanas Windrunner. Anduin to młody książę, który po śmierci ojca w kampanii na Broken Shore, został królem Stromwind oraz liderem Przymierza. Sylvanas to królowa Opuszczonych, którą Vol'jin na łożu śmierci, namaścił nowym wodzem Hordy. 

 

 

Początek fabularny książki mogliśmy zobaczyć w samym World of Warcraft w epilogach Legionu.


W Stromwind odbywały się uroczystości, w których zebrani oddawali hołd poległym w walce z Legionem. 

 

 

W Orgrimmar również odbywały się uroczystości związane z zakończeniem wojny.

 

 

Gdy upadły tytan Sargeras zranił planetę Azeroth, przebijając ją mieczem, na powierzchnie zaczęła wydobywać się krew jeszcze nienarodzonego tytana. Azeryt źródło ogromnej mocy, które i Sylvanas i Anduin poczuli na własnej skórze. Zdali wówczas sobie sprawę, jak ogromny ten surowiec ma potencjał i jak ważne jest zebranie możliwie jak największej jego ilości. 

 

Osoby, które bardziej wolą Hordę mogą być niepocieszone, ponieważ większość historii opowiadanej jest bardziej oczyma Anduina niż Sylvanas. Taki zabieg jest zrozumiały z tego względu, że zdążyliśmy już dobrze poznać Królową Banshee. Właściwie śledziliśmy jej historie już od czasów Warcrafta III. Za to Anduin był dla nas zawsze małym chłopczykiem, którego ciężko było sobie wyobrazić jako głowę królestwa a co dopiero Przymierza.

 

 

W Ciszy Przed Burzą możemy dowiedzieć się o nim nieco więcej. Poznać go bliżej jako człowieka. Będziemy towarzyszyć mu, gdy będzie uprawiał wielką politykę, ale także będziemy z nim przy codziennych czynnościach. Dowiemy się, jak poradził sobie, gdy nagle Królestwo Stromwind i całe Przymierze zwaliło mu się na głowę.

Aczkolwiek nie oznacza to, że Anduin kompletnie zdominował opowieść. Po prostu Sylvanas jest tu nieco mniej. 

 

Nie tylko o młodym królu zmienimy nasze zdanie.

Książka rzuca nowe światło na Nieumarłych. W sumie najbardziej intrygująca rasę w uniwersum Warcrafta. 

 

 

A wszystko dzięki pewnemu wydarzeniu. Za inicjatywą Króla Anduina zorganizowano spotkanie rodzin, które zostały rozdzielone w czasach gdy w północnych królestwach szalała plaga. Żywi mieli spotkać się ze swoimi przemienionymi w nieumarłych krewnymi. To, co się tam stało, może kompletnie zmienić nasze postrzeganie tych istot. W książce poznamy też ich codzienną rutynę oraz zauważymy, że nie wszyscy jak mogłoby się wydawać, są oddani swojej królowej. Jednak bez spojlerów. Zainteresowani powinni zajrzeć do książki.

 

Całość czyta się naprawdę szybko, książka jest "lekkostrawna" a dzięki geniuszowi Christi Golden przenikamy do umysłów bohaterów. Christi rozumie ich bardzo dobrze, doskonale porusza się po tym uniwersum. Autorka nadaje postaciom charakteru, wszystkie one są skomplikowane, a przez to takie w pewnym sensie dużo bardziej realne. 

 

 

Jeżeli chodzi o przełożenie na język polski to tutaj pochwały dla Dominiki Repeczko, która z tłumaczeniem poradziła sobie wyśmienicie. 

Świat Warcrafta trzeba wyczuć, a Repeczko tak jak Golden czuje go. Często sięga rad polskiej społeczności fanów, co jest również plusem. Niektórych może irytować tłumaczenie nazw własnych, które jest narzucane i wymagane przez Blizzarda. Np. Stromwind to Wichrogród, Sylvanas Windrunner to Sylwana Bieżywiatr itp. Jednak można się do tego przyzwyczaić, a nawet należy, bo Blizzard nie zamierza zmieniać swojej polityki. Wszakże nie uwłacza to jakoś specjalnie temu tytułowi. 

 

Książka wyjaśnia wiele niejasności i łata powstałe ostatnio fabularne dziury. Każdy szanujący się fan World of Warcraft powinien znaleźć miejsce na półce dla tej pozycji.

 

Jeżeli chcesz przeczytać za darmo obszerny fragment, to zapraszam tutaj!

 

AUTOR: KRZYSZTOF "KRAMKOU" ROGOZIŃSKI

1. W którym mieście znajduje się siedziba Insignis? Wydawnictwo odpowiedzialne za polskie wydanie „Ciszy Przed Burzą".
2. Którym dodatkiem będzie "Battle for Azeroth"?
3. Które królestwo jest ojczyzną Jainy Proudmoore?
4. W którym miejscu Sargeras zranił Azeroth?
5. Kto był odpowiedzialny za polskie tłumaczenie "Ciszy Przed Burzą" ?
Podaj swój e-mail:
Wyślij
Wyślij
Twoje zgłoszenie zostało przyjęte!
BŁĄD!

Wydawnictwo Insignis z serwisem Azeroth.pl pragnie zaprosić Was do konkursu! Do wygrania są cztery egzemplarze najnowszej książki z uniwersum World of Warcraft, czyli „Cisza Przed Burzą" Christie Golden. Jest to preludium do zbliżającego się wielkimi krokami nowego dodatku Battle for Azeroth. Idealny czas, aby jeszcze przed premierą poznać bliżej genezę konfliktu, który wstrząśnie Azeroth.

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy rozwiązać quiz. Spośród osób, które poprawnie rozwiążą test, zostaną wybrane cztery, które otrzymają książkę.

 

Konkurs trwa do 04.08.2018 do godziny 23.59. Zwycięzcy konkursu otrzymają e-mail z informacją. Będą oni mieli wówczas tydzień na dostarczenie danych do wysyłki. W przypadku gdy ktoś nie wywiąże się z tego terminu, nagroda przejdzie na inną osobę. 

 

Powodzenia!

  Copyright © 2018-2019  Azeroth.pl - POLSKI SERWIS UNIWERSUM WARCRAFTA